Skip to main content Skip to footer

Nieuwe locatie voor biogasfabriek in Harlingen: het behandelstation van Vermilion

De beoogde vergistingsinstallatie voor het maken van het vloeibare aardgas LNG krijgt een andere plek in de Harlinger Industriehaven: het gasbehandelstation van Vermilion.

De SFP Group wil in Harlingen plantaardig afval vergisten tot LNG (Liquefied Natural Gas). In het voorjaar van 2021 reserveerde het jonge bedrijf daarvoor 4 hectare braakliggende grond aan de Lange Lijnbaan, achter in de haven. Dat stuk kan weer in de verkoop, vertelt SFP-directeur Erik Brouwer.

Zijn bedrijf is een samenwerking aangegaan met het Canadese Vermilion Energy en het staatbedrijf EBN (Energie Beheer Nederland). Vermilion en EBN zijn beide eigenaar van het gasbehandelstation langs de Zuidwalweg: 13 hectare vol glimmende buizen, gassilo’s en gebouwen.

Waddenzee

Sinds Vermilion het laatste gas uit de Waddenzee oppompte, staat de installatie nagenoeg stil. Het hele complex leek op de nominatie te staan voor sloop. Het gasbedrijf dacht na over een nieuwe bestemming en startte vorig jaar de gesprekken met SFP. Brouwer bekent dat hij en zijn compagnon Niels Peters aanvankelijk nogal sceptisch tegen die toenadering aankeken.

,,Zij zijn immers van de olie- en gasindustrie, de fossiele brandstof’’, verduidelijkt Brouwers. ,,Natuurlijk hadden we wel gehoord dat Vermilion ook iets probeerde te doen met bio-lng, maar dat leek niet van de grond te komen. We zouden het trouwens ook niet een goed idee hebben gevonden, twee van zulke vergistingsinstallaties in de haven.’’

Uiteindelijk kwamen de partijen tot een overeenkomst. ,,Het hergebruik van deze locaties voor de productie van nieuwe, duurzame energieën is voor Nederland een groot goed’’, stelt Annemiek Asschert van EBN. Brouwer realiseert zich heel goed dat SFP met Vermilion en EBN achter zich een veel betere toegang tot de energiemarkt krijgt.

Het leidingnet van Vermilion is straks beschikbaar voor de bio-LNG van SFP. De beide SFP-directeuren hebben wel bezworen dat ze de biogasfabriek op hun manier willen runnen. ,,Zoals we dat ook op onze locatie in Zeeland doen. We hebben daar een hele schone fabriek. Dat vinden we heel belangrijk.’’

6 hectare

SFP zal ongeveer 6 hectare van het Vermilion-terrein in gebruik nemen. De vergistingsinstallatie komt op het deel dat grenst aan het terrein van transportbedrijf Van der Vlas. ,,We kunnen een deel van de leidingen en de infrastructuur opnieuw gebruiken’’, zegt Brouwer. ,,Dat geldt ook voor de gebouwen. Dat is natuurlijk wel zo duurzaam.’’

Een ander voordeel is dat de nieuwe locatie direct grenst aan het water. Dat betekent dat schepen er plantaardig afval kunnen lossen voor de vergistingsinstallatie. Dat scheelt transportbewegingen. Er zit ook een nadeel aan de verplaatsing naar de Zuidwalweg. ,,We hadden de vergunningen voor de Lange Lijnbaan al rond, maar dat zal nu helemaal opnieuw moeten.’’

Vertraging

Dat betekent een vertraging voor de nieuwbouwplannen in Harlingen. Het nieuwe terrein zal deels gesaneerd moeten worden. Bij gaswinning kan bijvoorbeeld ook radioactief afval vrijkomen, al acht directielid Sven Tummers van Vermilion dat risico in Harlingen verwaarloosbaar.

,,Daarom hebben we de bouw van onze derde vergistingsinstallatie in Delfzijl naar voren gehaald’’, zegt Brouwer. Die fabriek, vrijwel identiek aan de Harlinger variant, verrijst in Farmsum bij Delfzijl, op de 4,5 hectare braakliggende grond naast metaalrecycler PMC. ,,We beginnen daar in het tweede kwartaal van 2023 met bouwen. Dat zal ongeveer anderhalf jaar duren, daarna volgt Harlingen.’’

Brouwer en Peters hebben SFP twee jaar geleden opgericht. ,,Per 1 juni zijn we met ons kantoor vanuit Berlikum naar het gebouw van Vermilion verhuisd. We begonnen met zijn tweeën en als je het nu ziet. Het gaat heel rap. We hebben nu al 22 mensen aan het werk, Brabanders, Limburgers, Friezen.’’

Onze locaties

SFP Zeeland

Autrichehavenweg 15, 4554 MB Westdorpe

SFP Friesland (hoofdkantoor)

Zuidwalweg 2, 8861 NV Harlingen

SFP Groningen

Oosterwierum 15, 9936 HJ Farmsum

SFP Brabant (kantoor)

Neutronenlaan 13, 5405 NG Uden

Vacatures

Kom bij ons team

Wij zijn regelmatig op zoek naar nieuwe collega’s. Klik op de button en ontdek alle openstaande functies

Vacatures

Kom bij ons team

Wij zijn regelmatig op zoek naar nieuwe collega’s.
Klik op de button en ontdek alle openstaande functies.

Wij gebruiken cookies om jouw gebruikservaring te optimaliseren, het webverkeer te analyseren en voor persoonlijke advertentiedoeleinden. Lees meer over hoe wij cookies gebruiken en hoe je ze kunt beheren. Als je akkoord gaat met ons gebruik van cookies, klik je op "Accept".